Bir Gün Tek Başına

Bir Gün Tek Başına

by Vedat Türkali

Vedat Türkali senarist, yönetmenliini ise olu Bar Pirhasan ve torunu, Bar Pirhasan'n olu Yusuf Pirhasan paylayor.27 Mays 1960 askeri darbesinden önce Türkiye içten içe kaynyor.

Kenan, yllar önce gizli komünist partisine girme suçlamasyla polis sorgusunda çabucak ylgnla dümü, eski çevresinden tümüyle kopmutur.

Kars ve çocuuyla korunakl bir yaam sürdürmektedir.

Ak, direni, devrim günleri Yaam, Kenan'a kendini b,r kez daha snama olana verir.Vedat Türkali'nin ilk roman 30 yanda..

Read the Book "Bir Gün Tek Başına" Online

lkinde Günseli'ye deli gibi kzdm, Kenan'dan nefret ettim. "Niçin insanlar be katl bir binann altnc kat da olduuna inanmaz ki?" Ve bugün zamana yüklüyorum suçu.

Turkali zamani asan bir roman yazmis diye sevinmeli mi, memleketin haline uzulmeli mi... Iste ne kadar guzel yazmis Turkali, yuzune vurmadan, zorlamadan, yazdiklarini okurken hic rahatsiz olmadim.

Belki bu roman birçok eydi, herkes kendince çekip çkarr o eyleri elbet ama benim u anda hissettiim ve kitap boyunca da düündüüm ey, bu romann öncelikle bir "e" dram olduuydu. E dram diyorum çünkü en çok kar-koca ilikisine (ilikisizlie belki de?), onlarn konumalarna younlaan, çocuu belki de bilinçli bir ekilde tüm bu yetikin karmaasndan uzakta tutma çabas içinde olan bir anlatm vard romann. Kenan'sa zaten çelikiler, güvensizlikler içinde bir karakter; eini aldatmasndan çok tutarszlndan bahsetmek isterim ben. Öyle ki, iki farkl düünen insann (Nermin'le Kenan örneindeki gibi) beraberliklerinin zaman içinde nerelere gidebileceini de sorgulatt bana. Yine de bilemiyorum, her zaman demek ki böyle olmuyor.:) Kitabn hangi bölümüne denk düüyor bilmiyorum ama bu kitap bana yazarln, belki de kiiye çok aykr gelen bir konuyu bile ona okutabilmek olduunu düündürdü. çok temeldir okunmasnda bir yazarn fakat demek istediim, siz zaten yaknsnzdr konuya, çok dikkat çekmiyorsa okumadan braklmaz genelde öyle kitaplar.

Anlatimi itibariyle olaylarin tamamen yanibasinizda geciyor olmasi ne guzel, bilincakisi uzerine gidilmis ve dozajinda siyasallasmis romanin Kenan adina bizlere ve insanlara soyleyecegi cok sey var. Bana gore 350 400 sayfada haydi haydi anlatilabilecek olan hikaye, zaman zaman tekrara dusulerek 700 kusur sayfada tamamlaniyor ve okuyucu adina cok zor bir deneyim ortaya cikiyor.

Bu edebi anlamda farkllk yaratt gibi ayn zamanda romana özgün bir stil de kazandrm. Birde Türkali'nin Yeilçam'da senaryo ile olan tecrübelerini göz önünde bulundurursak; bunun yazm stilini son derece etkilediini ve daha çizgisel, dorusal aka sahip bir dile destek olduunu öngörebiliriz. Türkiye'yi 27 Mays'a götüren son bir yllk periyodu (1959) kendine zaman seçen roman, bir ak hikayesi üzerinden dönemin olaylarn, bireyler üzerindeki etkilerini ve sosyolojik sonuçlarn ayrntlaryla bize aktarmaya çalm. Özellikle romantik devrimciler olarak adlandrabileceimiz, dönemin ruhunu tayan ama bir yandan da harekete geçmek noktasnda kiisel çkarlarn her daim daha fazla göz önünde bulundurma ihtiyacna hapsolmu herkes, roman boyunca yinelenen 'küçük burjuva duyarll' söylemi ile bir çat altnda toplanmaya çallm. Var olan sistemin karakterler üzerinde yaratt bask ve davalar sonucunda istenen, arzulanan olas yeni sistemin yine olas gelecek basks her daim bireysel kararlar, tutkular, düünceleri en küçük an da bile son derece güçlü bir ekilde etkilemektedir. Bir çok açdan uzun uzadya tartlabilecek, beenilecek ya da beenilmeyecek iyi bir roman 'Bir Gün Tek Bana'.

O dönemlerde oldukça tehlikeli bir i. Kenan fena halde depresif bir adam. Kenan Günselden sonra zavall Nermine resti çeker ve evi terkeder. Aldatlan, hatta dövülen sonra da seviilen kadn Nermin me yapabilirdi?) Günselle bir garsoniyere yerleen Kenan büyük bir sürpriz beklemektedir. Ve ksack ömrünün sonuna kadar asla örenemeyecei bir gerçek daha vardr ki, oda Günselde hamiledir. (Maallah sana Kenan:) Günlerce urar Nerminden ayrlmak ve Günselle evlenmek için. Aferin Günsel sana) Kenan kimse anlamaz. Bir dost sesi duyamaz, yaa be Kenan, ko mutluluunun peinden diyen.

Üslup olarak böyle bir kitap yazabilmeyi isterdim, bildiin kskandm Türkali'yi.

Vedat Türkalinin ilk roman Bir Gün Tek Bana, 1974 ylnda yaymland. Takip eden on yl boyunca Türkiye Komünist Partisinin tarihi niteliindeki, kinci Dünya Sava döneminin siyasal yapsnn sergilendii Güven adl iki ciltlik romann kaleme ald; roman 2005te yaymland. 2004 ylnda yaymlanan Kayp Romanlar adl roman ise 90l yllar Türkiyesini, siyasi sürgünden ülkesine dönen emekli bir doktorun gözünden anlatr. Vedat Türkalinin düzyazlar, söyleileri, savunmalar Tüm Yazlar Konumalar ad altnda, 2001 ve 2014te iki ayr cilt halinde yaymland. Vedat Türkalinin, çocukluundan tutuklanma sürecine kadarki yaamndan kesitler içeren, Komünist (2001) adl bir de an kitab bulunmaktadr.